Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tragizm Edypa - Czy Edyp był postacią tragiczną? Rozprawka

Losy Edypa można uznać za dramatyczne, a tragizm jego życia jest bez wątpienia widoczny. Należy zaznaczyć, że już od samego początku, czyli od momentu przyjścia na świat bohater był skazany na porażkę oraz życiowe niepowodzenia. Wyrocznia delficka przepowiedziała, że Edyp zabije swojego ojca i poślubi matkę. Biologiczni rodzice okaleczyli go, by dziecko nie przeżyło, a potem porzucili. Jak widać, już dzieciństwo bohatera naznaczone było tragedią.

Przez jakiś czas mężczyźnie dobrze się wiodło, zamieszkał z bezdzietnymi władcami Koryntu. Jednak, kiedy dowiedział się o ciążącej nad nim klątwie uciekł, aby nie mogła się ona spełnić. Niestety, jak się okazało wyrocznia delficka miała rację, a swojego przeznaczenia nie da się zmienić. W drodze do Teb Edyp zabija Lajosa – swojego prawdziwego ojca. Gdy dociera do miasta i ratuje je przez okrutnym Sfinksem, w nagrodę otrzymuje rękę Jokasty, która jest jego biologiczną matką. Długie lata żyje w niewiedzy. Ma z nią dwóch synów i dwie córki. Prawda wychodzi na jaw, gdy miastu zaczynają dokuczać nieszczęścia. Wtedy przerażony swoimi czynami Edyp oślepia się i ucieka. Niedługo potem umiera.

Bohater jest postacią tragiczną nie tylko ze względu na ciążącą nad nim klątwę, ale również na jej konsekwencje. Nieświadomy niczego zabija własnego ojca i żeni się z matką, która rodzi mu dzieci. Potem dręczą go wyrzuty sumienia. Nie może się otrząsnąć i poradzić sobie z zaistniałą sytuacją. Samookaleczenie być może miało formę zadośćuczynienia, pokuty za grzechy.

Tragizm Edypa jest widoczny od samego początku jego historii. Bohater rodzi się skazany na cierpienia. Zostaje okaleczony i porzucony przez rodziców. Wreszcie, gdy odnajduje nowy dom musi go opuścić, ponieważ boi się o życie swoich przybranych rodziców. Nic to jednak nie pomaga, bo w końcu Edyp zabija ojca i poślubia matkę.

Przytoczone wyżej argumenty potwierdzają, że Edyp jest postacią tragiczną, która od dnia narodzin była skazana na życie w bólu.

Podobne wypracowania do Tragizm Edypa - Czy Edyp był postacią tragiczną? Rozprawka