Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw zwierzęcia w literaturze - opracowanie na podstawie „Łyska z pokładu Idy” Morcinka i wybranych przykładów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

O zwierzętach często mówi się, że są najlepszymi przyjaciółmi człowieka, posiadają bowiem tak jak on bardzo silnie rozwiniętą intuicję i pomimo rozmaitych ograniczeń bardzo wiele rozumieją lub przeczuwają, a dzięki temu dają nam poczucie, że nie jesteśmy osamotnieni w swoich troskach i problemach. Ta specyficzna zależność okazała się bardzo nośnym wątkiem dla literatury, w której często spotykamy „postaci” psów, kotów, koni i innych zwierząt występujących jako wielcy przyjaciele ludzkich bohaterów.

Z taką sytuacją mamy do czynienia m.in. w opowiadaniu Gustawa Morcinka z 1933 roku pt.: „Łysek z pokładu Idy”. Tytułowy bohater jest koniem, którego zarząd jednej ze śląskich kopalni postanawia zwieźć pod ziemię, by tam pomagał transportować wagoniki z węglem. Pomiędzy Łyskiem a nadzorującym go górnikiem Kubokiem zawiązuje się wielka przyjaźń polegająca na wspólnej, solidarnej pracy, wzajemnej pomocy, a nawet wspólnych dyskusjach, w których koń bierze udział rżąc, sapiąc i grzebiąc kopytami w ziemi w bardzo wymowny sposób. Został tutaj zaprezentowany z całą gamą rysów charakterologicznych, które uczyniły z Łyska pełnoprawnego bohatera świata przedstawionego,...

Podobne wypracowania