Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

William Szekspir „Hamlet” - Motyw szaleństwa w „Hamlecie” - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Mówią, że sowa była córką piekarza” - to słynne słowa Ofelii świadczące o jej szaleństwie. Ofelia popada w obłęd, kiedy już nie może udźwignąć ciężaru winy ani pojąć tego, co się wokół niej dzieje. Ofelia jest młodą dziewczyną, córką królewskiego dostojnika, zakochaną w księciu Hamlecie. Jej świat jest prosty - zakłada, że ludzie są dobrzy, a miłość szlachetna. Przyszłość widzi w jasnych barwach. Jednak taka wizja rzeczywistości musi w końcu legnąć w gruzach. Ufna Ofelia zmuszona jest do kłamstw i udawania. Jej ojciec manipuluje nią zgodnie ze swymi interesami, a w końcu każe jej wierzyć, że jest przyczyną choroby Hamleta.

Uczucie, o którym Ofelia myśli, że jest czyste i szlachetne, staje się przedmiotem manipulacji jej ojca. Rozmowy z ukochanym są podsłuchiwane, korespondencja czytana, a ona sama instruowana, jak powinna się zachowywać. Dla wrażliwej, ufnej Ofelii to za wiele. Czarę goryczy przepełnia zachowanie Hamleta, obce i okrutne. Ofelia popada w rozpacz, a potem w obłęd, który w końcu prowadzi ją do śmierci. Jej szaleństwo jest prawdziwe, wynika z sytuacji, która ją przerasta.

Szaleństwo Hamleta ma podobne podłoże, ale okazuje się maską. Hamlet udaje szaleńca, by móc działać rozważnie....

Podobne wypracowania