Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

William Szekspir „Romeo i Julia” - motyw miłości ukazany w dramacie Szekspira i w innych utworach literackich

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Imiona Romea i Julii stały się synonimami kochanków wiernych swej miłości aż po grób, którzy gotowi są pokonać wszelkie przeciwności losu z wyjątkiem śmierci. Miłość była tematem literatury od samych jej początków ukazując różne swoje oblicza. Miłość odmieniana jest w sztuce przez wszystkie przypadki, jawi się jako szczęśliwa i tragiczna, wierna i zdradliwa, wzajemna i nieodwzajemniona. Model miłość ukazany w tragedii Szekspira był czymś nowym w swej epoce, a szczególnym uznaniem cieszył się później wśród romantyków.

Poezja miłosna powstająca w antyku była różnorodna - często frywolna, radosna, opiewająca uroki cielesnego połączenia. Ale można w niej odnaleźć też skargi nieszczęśliwych, wzgardzonych kochanków. Nie był to jednak temat godny tragedii. Wątek miłosny pojawiał się czasem w tragediach, nie był on jednak osią wydarzeń, nie stanowił źródła tragizmu. Wybór dokonywany przez bohatera antycznego dotyczył kwestii moralnych, etycznych, nie zaś uczuciowych. „Romeo i Julia” to tragedia wynikająca w pełni z miłości i skupiająca się na wątku tego uczucia, które jest potężną siłą, wartością stawianą przez kochanków wyżej od honoru rodziny, posłuszeństwa wobec...

Podobne wypracowania