Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Antek” - problematyka noweli

Bolesław Prus, Antek, literatura pozytywizmu, problematyka, nowela, Isidre Nonell

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Antek” Bolesław Prusa to pozytywistyczna nowela traktująca o trudnej dziewiętnastowiecznej sytuacji polskiej wsi znajdującej się pod zaborami. Ówcześni pisarze niejednokrotnie sygnalizowali w swoich utworach szereg problemów, z którymi należało się zmierzyć, by uzdrowić życie społeczno-gospodarcze w kraju. Jednym z nich był los zdolnych dzieci wywodzących się z biednych chłopskich rodzin – dzieci pozostawionych samym sobie, niemających pomocy z żadnej strony, pomijanych i tłamszonych. Właśnie w takim położeniu znalazł się główny bohater utworu Bolesława Prusa.

Poznajemy jego życie od samej „kolebki”. Urodził się w małej, biednej wsi nad Wisłą, w ubogiej rodzinie. W dwa lata później przyszła na świat jego siostra Rozalia, a potem braciszek Wojtuś. Potem zmarł ojciec Antka i matka musiała pracą własnych rąk zarabiać na utrzymanie rodziny. Antek nie garnął się do żadnej roboty, ale już w wieku pięciu lat musiał paść świnie. Był zawsze roztargniony, zamyślony i zapatrzony w… wiatrak. Dziwna maszyna intrygowała chłopca, dlatego postanowił dowiedzieć się, do czego służy i czym właściwie jest. Któregoś dnia przepłynął na drugą stronę Wisły i wywiedział się od pastuszków o niej wszystkiego. Od...

Podobne wypracowania