Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edward Stachura „Człowiek człowiekowi” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Edward Stachura był współczesnym poetą zajmującym się poezją śpiewaną. Jest to postać, która wymyka się wszelkim klasyfikacjom – trudno go przypisać do jakiegokolwiek nurty w literaturze bądź do konkretnego pokolenia literackiego. Niepokorny buntownik, pisarz i poeta, dla którego życie było wielkim dramatem. Mówiono o nim jako o podróżniku, autostopowiczu, komiwojażerze… przystojnym młodzieńcu z gitarą. Życie Stachury zostało gwałtownie przerwane w 1979 roku, kiedy poeta popełnia samobójstwo.

Każda strofa wiersza pt.: „Człowiek człowiekowi” zbudowana jest podobnie: pierwsze dwie przedstawia relację między dwoma osobami. Podmiot liryczny nie skupia się na przyjaznych cechach, rozważa tylko negatywne możliwości. W dwóch kolejnych wersach zmienia się charakter wiersza, podmiot liryczny wpada w ton moralizatorki i radzi czytelnikowi, żeby nie ulegał złym wpływom społeczeństwa, z jednej strony nawiązując do znanej starożytnej sentencji („Homo homini lupus est”), z drugiej – tworząc ciekawy neologizm: „Człowiek człowiekowi wilkiem, lecz ty się nie daj zwilczyć”.

W utworze opis relacji pomiędzy dwójką ludzi najpierw zarysowany jest za pomocą znanego powiedzenia....

Podobne wypracowania