Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Leśmian „Topielec” - kontekst filozoficzny w wierszu. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Topielec” Bolesława Leśmiana ukazał się w 1920 r. w zbiorze „Łąka”. Poeta kreuje w nim charakterystyczny dla swojej twórczości świat. Próbuje także dać odpowiedź na pytania o życie ludzkie.

Topielec z tego utworu nie jest, jak mogłoby się na początku wydawać, ciałem zatopionym w rzece. Leży on w „zwiewnym nurcie kostrzewy”, czyli roślin przypominających nieco trzcinę. Jest zatopiony w zieleni, co możemy rozumieć jako połączenie ze światem natury. Wcześniej przemierzył cały świat „z obłoków w obłoki”, a teraz zapragnął „zwiedzić (…) zieleń samą w sobie”. Ta ciekawość i chęć rozkoszowania się światem, zaprowadziły go do kresu istnienia. „Aż zabrnął w takich jagód rozdzwonione dzbany, / (…) / Że leży oto martwy w stu wiosen bezdeni, / Cienisty, jak bór w borze - topielec zieleni.”

Analizując losy topielca, możemy dojść do wniosku, że przez jego przykład Bolesław Leśmian przedstawia więź człowieka z naturą. Pokazana została ciemna strona tej relacji. Natura od lat kusi ludzi, ciekawi, budzi chęć jej poznania. To z tą siłą związane są mieszczące się w człowieku pierwotne instynkty i pragnienia. Poeta ukazuje nam jak łatwo można dać się ponieść tej...

Podobne wypracowania