Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Michał Wołodyjowski - charakterystyka. Henryk Sienkiewicz „Pan Wołodyjowski”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jerzy Michał Wołodyjowski jest tytułowym i zarazem głównym bohaterem ostatniej części „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Kreując postać Michała, autor posłużył się prawdziwymi faktami z życia Jerzego Wołodyjowskiego, polskiego szlachcica herbu Korczak, żołnierza oraz pułkownika kawalerzysty w chorągwi hetmana Jana Sobieskiego. Bohater powieści Sienkiewicza urodził się na Podlasiu w szlacheckiej rodzinie. Dzięki swoim zasługom dla kraju był równie sławny jak jego rzeczywisty odpowiednik.

Wołodyjowski był mężczyzną po czterdziestce, szczupłym, często w zabawny sposób poruszającym wąsikiem. Jego charakterystyczną cechą był wyjątkowo niski wzrost. Drobna budowa ciała, w połączeniu z łagodnym usposobieniem, wysyłała przeciwnikom żołnierza mylne wrażenia. Nikt nie spodziewał się, że w tym małym rycerzyku jest tyle odwagi i siły. Michał Wołodyjowski cieszył się sławą wielkiego bohatera w Rzeczypospolitej.

Główny bohater był znany z dwóch przydomków: „mały rycerz”, co wskazywało na jego niski wzrost oraz „pierwsza szabla Rzeczypospolitej”, ponieważ Michał był mistrzem władania tą bronią. Wołodyjowski już w pierwszych dwóch częściach sienkiewiczowskiej „Trylogii” wykazał się wielką...

Podobne wypracowania