Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eliza Orzeszkowa „Gloria victis” - charakterystyka głównych bohaterów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Gloria victis” Elizy Orzeszkowej to nieco baśniowy utwór, opowiadający o bohaterskim oddziale, walczącym w powstaniu styczniowym. O historii powstańców dowiaduje się wiatr, pędzący po lesie. Opowiadają ją drzewa, które były świadkami bitew i potyczek. Głównymi bohaterami utworu są Marian Tarłowski, Jagmin, Romuald Traugutt oraz siostra Mariana, Aniela.

Marian Tarłowski jest młodym człowiekiem, który przybył na Podlasie, by przekazywać swoją wiedzę prostym ludziom. Skłoniły go do tego pozytywistyczne ideały, zrezygnował z atrakcji dużego miasta , wolał zamieszkać na wsi i uczyć w szkole. Razem z nim przeprowadziła się siostra. Marian jest człowiekiem nauki, to osoba wątła fizycznie, wygląda jak chłopiec, a nie jak mężczyzna. Kiedy wybucha powstanie, Marian jak inni młodzi ludzie, postanawia walczyć. Nie lubi zabijać, brzydzi się wojną i przemocą, ale rozumie, że to konieczne, by Polska odzyskała niepodległość. Jest najmłodszą osobą w oddziale, mimo to wyróżnia się niezwykłą walecznością i męstwem. W czasie jednej z potyczek ratuje życie dowódcy oddziału, Romualda Traugutta.

Najbliższym towarzyszem Mariana wśród powstańców jest Jagmin. To potomek szlacheckiej rodziny z Litwy. Jest młody, silny,...

Podobne wypracowania