Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw przemiany i odkupienia win w literaturze - opracowanie na wybranych przykładach

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Życie człowieka nie jest jednostajne. Pod wpływem sytuacji społeczno-politycznej, nowego otoczenia czy perypetii w życiu osobistym postawa człowieka ulega zmianom. Podobnie pisarze konstruują postaci literackie, stwarzając barwne i bogate charaktery. Często przemianie towarzyszy rodzaj pokuty, mający na celu odkupienie czynów dokonanych w życiu „przed przemianą”.

Bohater „Pana Tadeusza”, Jacek Soplica to szlachcic-zawadiaka, który zabija Stolnika Horeszko. Aby odpokutować winy Soplica wiedzie życie ubogiego mnicha oraz przyjmuje skromne imię: ks. Robak. Nikt nie utożsamia żebraka z dawnym szlachcicem, a Jacek Soplica, pod mnisim kapturem, naprawia wyrządzone krzywdy. Bierze udział w bitwach, ratuje życie Hrabiego i Gerwazego, a przede wszystkim – łagodzi spór pomiędzy dwoma zwaśnionymi rodami dzięki małżeństwu Tadeusza Soplicy z Zofią Horeszkówną.

W „Fauście” Goethego tytułowy bohater podpisuje pakt z diabłem. W zamian za duszę otrzymuje młodość. Faust ma cieszyć się nią aż do wypowiedzenia słów: „Trwaj chwilo, jesteś piękna!” Wewnętrzna przemiana jest determinowana dążeniem do poznania świata, a odkupienie win następuje w wyniku poświęcenia się dla dobra ludzkości i podjęcia...

Podobne wypracowania