Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Julian Ursyn Niemcewicz „Śpiewy historyczne” - opracowanie, problematyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

O Julianie Ursynie Niemcewiczu można z całą pewnością powiedzieć: człowiek instytucja. Pisarz, działacz, polityk, wolnomularz. Specjalizował się nie tylko w poezji, ale także w gatunku powieściowym oraz pamiętnikarskim. Współtworzył Konstytucję Trzeciego Maja, był współpracownikiem Tadeusza Kościuszki, członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Związku Jedności Narodowej.

Już z tej krótkiej charakterystyki wywnioskować można, iż Niemcewiczowi losy Polski nie były obojętne. Żył on w przełomowym okresie historii państwa nękanego przez zaborców – był świadkiem trzech rozbiorów Polski, brał udział w insurekcji kościuszkowskiej, został nawet wzięty do niewoli. Nie dziwi zatem fakt, iż twórczość oświeceniowego artysty przesiąknięta jest wątkami odwołującymi się do polityki i kwestii patriotycznych.

Najbardziej znanym utworem Niemcewicza jest „Powrót posła” dotykający problematyki odbywającego się wówczas Sejmu Czteroletniego, jednak nie mniej wartościowe są „Śpiewy historyczne”, które odwołują się do historii państwa Polskiego, władców, dowódców i innych ważnych postaci.

„Śpiewy historyczne” powstawały w latach 1808-1810 i od razu...

Podobne wypracowania