Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Carpe diem” - „Chwytaj dzień” - horacjańska filozofia życia

„Carpe diem” to tytuł jednej z ód Horacego, a zarazem główne hasło epikurejczyków. W swym wierszu Horacy prezentuje postawę człowieka, który wie, że nie powinien przejmować się rzeczami, na które nie ma wpływu. Jego zdaniem nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak potoczą się nasze dalsze losy, i jakie wyroki szykują nam nieba. A skoro elementy te nie zależą od naszej wiedzy i woli – nie powinniśmy się nimi przejmować, ale raczej skupić się na tym, co możemy zmienić.

Horacy namawia: „klaruj swe wina”, co można rozumieć jako: „troszcz się o to, co naprawdę od ciebie zależy”. Człowiek więcej zdziała pracując nad kwestiami, w które musi włożyć wysiłek, talent lub umiejętności, niż na zamartwianiu się, co może stanąć na przeszkodzie w realizacji danych planów. Oczywiście, klęska jest wpisana w życie każdego człowieka, jednak nie można przystępować do działania z myślą o niepowodzeniu. Los rozmaicie doświadcza każdego człowieka, jednak nie można traktować go w kategoriach sprawiedliwości czy niesprawiedliwości. To, co nam się przydarza, jest bowiem po części kwestią przypadku, który w wierszu Horacego utożsamiany jest z „bogami”, a więc siłami niepoznanymi i nieprzewidywalnymi.

Każdy...

Podobne wypracowania