Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sztuka i piśmiennictwo późnego średniowiecza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Językiem, za sprawą którego piśmiennictwo w okresie średniowiecza mogło się rozwijać, była łacina. Język łaciński był językiem teologii oraz całej reszty popularnych dziedzin naukowych owego czasu – prawa i administracji publicznej czy dziejopisarstwa.

To ostatnie zajmowało szczególne miejsce w ówczesnej kulturze. Uświadomiono sobie bowiem potrzebę zachowania dla kolejnych pokoleń dzieł oraz pamięci o najistotniejszych wydarzeniach. Dzieła historyczne przybierały najczęściej postać zapisków rocznikarskich, którymi trudnili się zwłaszcza zakonnicy i katedralny kler. Znaczenie obszerniejsze były kroniki – opowieści zachowujące chronologiczną ciągłość, opatrzone licznymi komentarzami autorskimi.

Z czasem coraz śmielej sięgano po języki narodowe. Zwłaszcza sprawy życia codziennego niekoniecznie wymagały obrazowania za pomocą łaciny. Przyczyną awansu języków narodowych był fakt, że coraz więcej osób zmuszonych było do księgowania własnych interesów (kupcy). Postępująca alfabetyzacja wpływała natomiast na przyspieszenie rozwoju późnośredniowiecznego piśmiennictwa.

Trwałym dziedzictwem cywilizacji europejskiej stały się m. in. utwory Dante Alighieriego, Francesco Petrarci i Giovanniego Boccaccia....

Podobne wypracowania