Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zbigniew Nienacki - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kto z nas nie zna albo choćby nie kojarzy Pana Samochodzika i jego zwariowanych przygód? Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż literatura dla młodzieży nie jest dziedziną, która pochłonęła Zbigniewa Nienackiego bez reszty. Był on bowiem także twórcą książek przeznaczonych dla starszych odbiorców. Zawierały one treści często bardzo odważne, nawet przesiąknięte erotyką.

Początkowo życie pisarza nie należało do najłatwiejszych. Urodzony w 1929 roku jako Zbigniew Nowicki, zmuszony był podczas wojny wyjechać z rodzinnej Łodzi do Słupi Skierniewickiej. Tam parał się ciężką pracą fizyczną związaną z mieszkaniem na wsi. Jego rodzina była inteligenckiego pochodzenia. Matka pracowała jako nauczycielka przedmiotów humanistycznych i zaszczepiła w chłopcu zamiłowanie do czytania książek i nieustannie rozwijała jego wyobraźnię. Ojciec natomiast był dyrektorem łódzkiego liceum. Po zakończeniu wojny Nienacki powrócił do Łodzi, gdzie podjął naukę w liceum ogólnokształcącym. W wieku siedemnastu lat zaczął drukować swoją pierwszą powieść w odcinkach („Związek Poszukiwaczy Skarbów”), opublikował także kilka wierszy.

Po krótkim epizodzie związanym z pracą z dziećmi w Szklarskiej Porębie zdecydował...

Podobne wypracowania