Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charles Bukowski - biografia, życiorys

Charles Bukowski na świat przyszedł 16 sierpnia 1920 roku w Andernach. Był synem Amerykanina pochodzenia polskiego i Niemki. Ojciec pisarza do Europy przybył w czasie I wojny światowej, jako żołnierz. W roku 1923 Bukowscy wyjechali do Stanów Zjednoczonych i zamieszkali w Los Angeles. Tu Charles ukończył szkołę średnią. Później dwa lata studiował na miejscowym uniwersytecie. Kierunkiem, który wybrał, było dziennikarstwo. Niestety bardziej niż zdobywanie wiedzy, pociągały go wyścigi konne, kobiety i alkohol. Skutkiem hulaszczego trybu życia było nieukończenie studiów.

W związku z brakiem wykształcenia pisarz przez wiele lat parał się pracą fizyczną, która była nisko opłacana. Jednym z takich zajęć była praca na poczcie, gdzie Bukowski spędził dwanaście lat. Jego utwory osiągnęły sukces dopiero w latach sześćdziesiątych. Debiut pisarski przypada na rok 1944, kiedy to Charles opublikował jedno ze swoich opowiadań w piśmie „Story”. Od tego czasu, przez kilkanaście lat, krytycy i wydawcy nie interesowali się jego twórczością. Dwa lata później miał miejsce debiut poetycki Charlesa. Wiersze ukazały się w czasopiśmie „Matrix”, które wydawane było w Filadelfii.

Jak już wspomniano wcześniej, sukces przyszedł w latach 60. Około dziesięć lat później jego twórczość upowszechniła się również w Europie i była tłumaczona na języki obce. W roku 1957 Bukowski poślubił Barbarę Frye. Małżeństwo przetrwało jedynie dwa lata. Pięć lat po zakończeniu tego związku pisarzowi urodziła się córka Marina Louise. Jej matką była Frances Smith, z którą Charles nigdy nie wziął ślubu. W 1985 roku ekscentryczny artysta kolejny raz wstąpił w związek małżeński. Tym razem wybranką serca była Linda Beighle. Pisarz opuścił Los Angeles i zamieszkał razem z żoną w San Pedro.

Bukowski zasłynął jako autor powieści, opowiadań i poezji. Napisał ponad pięćdziesiąt utworów. Niektóre z nich to: „Kobiety”, „Szmira”, „Hollywood”, „Zapiski starego świntucha”, „Ćma barowa” czy „Poezja z kieliszka dla przegranych graczy”.

W jego twórczości bardzo często można dostrzec niechęć do ojca, który wywarł na Bukowskiego zły wpływ. Można powiedzieć, że pisarz nienawidził go i dawał temu wraz przy każdej nadarzającej się okazji. Nie interesowała go polityka ani sława. Podkreślał to w wywiadach. Ci, którzy go znali, uważali go za nieokrzesanego dziwaka, który w dodatku nadużywał alkoholu i tytoniu.

Charles Bukowski zmarł na raka (białaczka) 9 marca 1994 roku.

Podobne wypracowania do Charles Bukowski - biografia, życiorys