Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pieter Botha - polityka w Afryce

Pieter Willem Botha urodził się 12 stycznia 1916 r. i zmarł 31 października 2006 r. Był politykiem afrykańskim. W latach 1978-1984 sprawował urząd premiera w RPA, potem prezydenta w 1984-1989. Był szefem Partii Narodowej, znany pod nazwą Wielki Krokodyl.

Urodził się w rodzinie afrykanerskich spadkobioerców Burów. W 1978 r. został premierem RPA. Jego rządy charakteryzowały się stopniowym i powolnym kończeniem się apartheidu. W 1983 r. Botha zorganizował referendum w sprawie uchwalenia nowej konstytucji. Przewidywała ona likwidację urzedu premiera, a jego obowiązki miał przejąć prezydent, co miało wzmocni kompetencje prezydenta. Powstał trójizobyw parlament - siedziba dla Azjatów, ludności kolorowej i ludności białej. Zmiany przyjęto z entuzjazmem i Botha został w 1984 r. prezydentem.

Jego rządy utrzymały białych przy władzy, jednocześnie zaczęto modyfikować prawo związane z segregacją rasową. Zezwolono na małżeństwa wielorasowe i zmieniono restrykcje dotyczace pracy określonej ludności na określonym terenie. Każdy mógł w ten sposób bez względu na kolor skóry pracować w dowolnie wybranym przez siebie miejscu. Rządy Bothy współpracowały z Afrykańskim Kongresem Narodowym. Mimo wprowadzenia znacznych i dalekoidących...

Podobne wypracowania