Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

21 postulatów Solidarności - Postulaty Solidarności 1980

Lech Wałęsa, Solidarność, postulaty Solidarności

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W latach 80-tych w Polsce wybuchła fala strajków, które wynikały z braku reform i braku poszanowania godności ludzkiej pracy. Robotnicy i pracownicy zakładów zaczęli organizować komitety strajkowe, które nosiły się z jasnymi i otwartymi postulatami w stosunku do władzy. Jednym z takich komitetów był komitet strajkowy z 1980 r. który utworzył specjalną listę żądań.

21 postulatów komitetu strajkowego to lista żądań i oczekiwań ogłoszona 17 sierpnia 1980 r. przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy pod wodzą Lecha Wałęsy. Lista postulowała utworzenie wolnych związków zawodowych, przestrzegania konstytucji, praw, wolności i swobód obywateli, zniesienia przywilejów partyjnych i poprawę bytowania ludności.

21 postulatów omawiało również kwestię podniesienia wynagrodzeń i zarobków pracowników. Postulaty mówiły również o zasadach wyboru kadr kierowniczych, zakładano bowiem prymat kompetencji i kwalifikacji nad przynależność partyjną. Domagano się wszystkich sobót wolnych od pracy. 21 postulatów komitetu strajkowego było ważnym i odważnym głosem pracowników. Ciekawy jest postulat nakazujący przywrócenie pracowników którzy...

Podobne wypracowania