Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wybory 4. czerwca 1989 - pierwsze wolne wybory

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Niecodzienna forma, jaką przybrały wybory roku 1989 w Polsce, była efektem zagmatwanej sytuacji politycznej w kraju. Jasne sygnały z ZSRR dały do zrozumienia polskim władzom komunistycznym, że dalsze istnienie sytemu w tej postaci jest bardzo wątpliwe. Reformy stały się koniecznością, wciąż jednak warto było starać się ugrać jak najwięcej.

W trakcie obrad „okrągłego stołu”, które odbywały się od 6. lutego do 5. kwietnia, ustalono, że planowane wybory będą częściowo wolne. W sejmie 65% mandatów z góry zarezerwowana została dla strony rządowej. Wybory do senatu miały być w pełni wolne i demokratyczne. W zamian opozycja wyraziła zgodę na propozycję, aby prezydent wybrany został przez Zgromadzenie Narodowe (rządzący liczyli na zdecydowana większość, w istocie było więc przesądzone, że utrzymają to stanowisko). Miał to być więc tzw. parlament kontraktowy.

Kampania wyborcza był krótka, lecz bardzo intensywna, wręcz chaotyczna. Aby wiadomo było, kto co reprezentuje, opozycjoniści startujący w wyborach robili sobie zdjęcia z Lechem Wałęsą – postacią powszechnie znaną i szanowaną. Wówczas rozpoczęła ukazywać się oficjalna gazeta solidarnościowo-opozycyjna, czyli „Gazeta Wyborcza”.

Już pierwsza tura...

Podobne wypracowania