Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Vermeer van Delft - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dzięki niedawno nakręconemu filmowi z młodą aktorką Scarlett Johansson twórczość tego holenderskiego malarza stała się bardzo popularna. „Dziewczyna z perłą”, bo taki tytuł ma ów film, a także obraz, który posłużył za kanwę do jego stworzenia, jest teraz jednym z najlepiej rozpoznawanych obrazów na świecie.

XVIII-wieczny malarz przez długi czas w ogóle nie był doceniany. Przed boomem na jego twórczość, przypadającym na początek XXI wieku, został odkryty i doceniony już w XIX, co nie zmienia faktu, że przez ponad dwa stulecia niewielki dorobek tego genialnego malarza pozostawał właściwie nieznany.

Vermeer urodził się w 1632 roku jako syn handlarza dziełami sztuki, co niewątpliwie przyczyniło się do jego zainteresowania malarstwem. Van Delft to przydomek oznaczający miasto pochodzenia. Niewiele wiemy tak naprawdę o jego edukacji. Wiadomo, że w wieku dwudziestu jeden lat stał się członkiem zgrupowania zrzeszającego malarzy, architektów i innych twórców sztuk pięknych, co wiązało się z co najmniej sześcioletnim pobytem i praktyką u któregoś ze znanych malarzy.

W 1953 roku ożenił się z pewną posażną panną, dzięki której przeszedł na katolicyzm. Wtedy zaczął tworzyć swoje...

Podobne wypracowania