Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl

Kornel Ujejski - biografia, życiorys

Często nazywa się Kornela Ujejskiego ostatnim wielkim poetą romantyzmu. Samo to określenie świadczy o randze, jaką nadaje się temu polskiemu pisarzowi. Zamykając okres romantyzmu w polskiej literaturze, jego twórczość musi być w jakiś sposób wyjątkowa i charakterystyczna, skoro została postawiona jako cezura. Nie tylko zresztą twórczość, ale także życiowe poglądy predestynują Ujejskiego do zajmowania stanowiska ostatniego prawdziwego romantyka Rzeczpospolitej. Po nim nikt już nie wykazywał się tak dużą bezkompromisowością i stałością w wyznawanych poglądach rodem z romantyzmu. Czasem ich radykalizm był nieco przesadzony, jednak determinacja w ich propagowaniu z pewnością zasługuje na szacunek.

Ujejski urodził się w 1823 roku w bogatej rodzinie mającej korzenie szlacheckie oraz posiadającej spore ilości ziemi. Dzięki zamożności i pozycji Ujejscy mogli pozwolić sobie na zatrudnienie prywatnego guwernera, dlatego Kornel pierwsze lata edukacji odbywał w domu. Później dopiero poszedł do regularnej  szkoły, do której uczęszczał najpierw w Buczaczu, a następnie we Lwowie. Właśnie to miasto znacząco wpłynęło na późniejszy dorobek literacki Ujejskiego, a także na jego światopogląd. Poznał on bowiem szereg osób, które ukształtowały...

Podobne wypracowania