Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bracia Grimm - biografia, życiorys

Wilhelm Karl (24.02.1786-16.12.1859) oraz Jacob Ludwig Karl (4.01.1785-20.09.1863) to wybitni niemieccy pisarze i językoznawcy, znani ze zbioru baśni, który opracowali na podstawie wieloletnich badań nad mitami, podaniami i opowieściami.

Zarówno Jacob, jak i Wilhelm ukończyli prawo, po studiach pracowali w bibliotece w Kassel, a następnie wykładali na uniwersytecie w Getyndze. Jednak z powodu włączenia się w protest przeciwko zniesieniu liberalnej konstytucji, zostali usunięci z uczelni.

Byli twórcami filologii germańskiej jako nauki o literaturze i języku niemieckim, działali jako  członkowie Akademii Nauk w Berlinie.

Młodszy z braci, Jacob stworzył podwaliny pod niemieckie językoznawstwo porównawcze i był autorem nowoczesnej gramatyki języka niemieckiego, a także „Mitologii Niemieckiej”.
Starszy, Wilhelm, był badaczem starożytności oraz autorem wielu tekstów w języku średnio-wysoko-niemieckim („Die Deutsche Heldendsage”, wydanych  w roku 1829), a także rozpraw dotyczących starszej filologii niemieckiej.

Wspólne prace Braci Grimm to m.in. „Lieder der alten Edda”, „Deutsche Sagen”, czy „Irische Elfenmärchen”. Najsłynniejszym ich wspólnym dziełem jest niewątpliwie „Kinder-und Hausmärchen”, które przetłumaczono na wiele języków i które weszły do kanonu klasyki dzieł literatury. Nie są oni co prawda autorami tych tekstów, lecz zebrali je w sensowny zbiór i opracowali opowieści, które od wielu pokoleń były znane i opowiadane. Z tego zbioru baśni pochodzą popularne zwroty rozpoczynające baśniowe opowieści, jak „Za górami, za lasami…” czy „Dawno, dawno temu…”, a także „i żyli długo i szczęśliwie”.

Znawcy literatury dla dzieci podkreślają obecną w tym zbiorze przemoc i niejednokrotnie drastyczne i naturalistyczne opisy, stosowane dla podkreślenia walki dobra ze złem, stąd baśnie te przeznaczone są wg nich dla dzieci starszych, ale ich wartość moralna pozostaje niezmienna (dobro zwycięża).

Zbiór baśni opracowany przez Braci Grimm został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, do rejestru „Pamięci Świata”, jako unikalne połączenie tradycji baśni orientalnej i europejskiej.

Podobne wypracowania do Bracia Grimm - biografia, życiorys