Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Bracia Grimm - biografia, życiorys

Bracia Grimm - biografia, życiorys

Wilhelm Karl (24.02.1786-16.12.1859) oraz Jacob Ludwig Karl (4.01.1785-20.09.1863) to wybitni niemieccy pisarze i językoznawcy, znani ze zbioru baśni, który opracowali na podstawie wieloletnich badań nad mitami, podaniami i opowieściami.

Zarówno Jacob, jak i Wilhelm ukończyli prawo, po studiach pracowali w bibliotece w Kassel, a następnie wykładali na uniwersytecie w Getyndze. Jednak z powodu włączenia się w protest przeciwko zniesieniu liberalnej konstytucji, zostali usunięci z uczelni.

Byli twórcami filologii germańskiej jako nauki o literaturze i języku niemieckim, działali jako  członkowie Akademii Nauk w Berlinie.

Młodszy z braci, Jacob stworzył podwaliny pod niemieckie językoznawstwo porównawcze i był autorem nowoczesnej gramatyki języka niemieckiego, a także „Mitologii Niemieckiej”.
Starszy, Wilhelm, był badaczem starożytności oraz autorem wielu tekstów w języku średnio-wysoko-niemieckim („Die Deutsche Heldendsage”, wydanych  w roku 1829), a także rozpraw dotyczących starszej filologii niemieckiej.

Wspólne prace Braci Grimm to m.in. „Lieder der alten Edda”, „Deutsche Sagen”, czy „Irische Elfenmärchen”. Najsłynniejszym ich...

Podobne wypracowania