Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wielka Brytania - ekspansja na Wyspach Brytyjskich w XI-XIII w.

Wilhelm II Rudy, Wielka Brytania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Panowanie władców z dynastii normandzkiej oraz Henryka II Plantageneta to okres, w którym Anglia rozpoczęła swoją ekspansję na nieopanowane dotąd celtyckie części Wysp Brytyjskich – Walię, Szkocję oraz Irlandię.

Walijczycy na zachodzie wyspy przez długi czas skutecznie odpierali ataki normańskie. Dopiero Wilhelm Zdobywca po długich walkach zdołał narzucić im umowne zwierzchnictwo oraz wcielić do angielskiej prowincji kościelnej, podporządkowując ich mnisze biskupstwa metropolii w Canterbury. Jednak więzy Walii z normandzką Anglią były na tyle słabe, że już za panowania syna i następcy Wilhelma Zdobywcy – Wilhelma II Rudego – kraj ten stał się na powrót praktycznie niezależny. Wyprawy przeciwko Walijczykom ponowił dopiero Henryk II, któremu ostatecznie udało się zmusić ich do uległości poprzez założenie hołdu lennego.

Królestwo Szkocji na północy został formalnie podporządkowane duńskim najeźdźcom pod wodzą Kanuta Wielkiego w pierwszej połowie XI wieku. Następnie miała miejsce fala wojen domowych i walk wewnętrznych pomiędzy rodami arystokratycznymi, z których ostatecznie zwycięsko wyszedł Malkolm III, założyciel nowej dynastii – Dunkeld. Nowy król po bohaterskiej walce musiał w końcu...

Podobne wypracowania