Jan Olbracht - panowanie, polityka zagraniczna
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Wywodzący się z dynastii Jagiellonów i królujący w Polsce od 1459 roku Jan Olbracht urodził się w 1459 r., a zmarł w 1501. Był synem Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki oraz wychowankiem Jana Długosza i Buonaccorskiego.
Jan Olbracht był wybitnie wykształconym zdolnym wodzem i zasłużonym w walkach z Tatarami dowódcą. Kandydował do tronu węgierskiego, ale w 1491 r. został zbrojnie pokonany przez starszego brata, króla czeskiego Władysława II Jagiellończyka, który objął tron węgierski. W czasie swoich rządów Jan Olbracht opierał się na średniej szlachcie. Uformowała się wówczas w 1493 r. w sejmie polskim izba poselska możnowładców. Wewnętrzna polityka króla oraz korzystna koniunktura gospodarcza, popyt na polskie zboże na zachodzie Europy spowodowały wzrost znaczenia stanu szlacheckiego – jednocześnie nastapił rozwój gospodarki folwarczno pańszczyźnianej. Król popierał rozwój miast jednak pod naciskiem szlachty wydał rozkaz zakazujący nabywania dóbr ziemskich przez mieszczan i ograniczył dostęp do wyższych godności kościelnych. Dążąc do jednoczenia ziem polskich Jan Olbracht wykupił w 1494 księstwo Zatorskie, a rok później, po bezpotomnej śmierci Janusza II włączył do Korony księstwo płockie.
W Polityce zagranicznej Jan Olbracht zwracał uwagę na sprawy tureckie oraz dążył do podporządkowania Polsce księstw naddunajskich. Zerwanie zalezności lennej przez hospodara mołdawskiego Stefana III Wielkiego i coraz silniejsze parcie Turków na północ i zachód skłoniły króla do podjęcia w 1497 r. wielkiej wyprawy na Mołdawię, zakończonej klęską pospolitego ruszenia pod Koźminem na Bukowinie. Niepowodzenie militarne wynikało z braku pieniędzy w skarbie państwa. Chcąc zjednać sobie stronników i zdobyć niezbędne sumy na realizację planów politycznych Jan Olbracht rozdawał i zastawiał dobra koronne, osłabiając przez to majątek królewski i powodując wzrost fortun magnackich. Po koniec panowania Jana Olbrachta magnateria znowu zaczęła wpływac na rządy.
Jeśli chodzi o Litwę, Jan Olbracht przyjął tytuł najwyższego księcia Litwy i uważał się za zwierzchnika wielkiego księcia litewskiego, którym w tym czasie był jego brat Aleksander. Ścisła współpraca między nimi zapobiegła całkowitemu zerwaniu Litwy z Polską. Obaj władcy uzgadniali ze sobą politykę zagraniczną, a w 1499 zawarto w Wilnie unię polsko-litewską, w której oba państwa obowiązywały się do udzielania sobie pomocy przeciw wrogom zewnętrznym.
W 1501 r. Jan Olbracht wyruszył na wojnę z Krzyżakami, lecz wyprawę przerwała nagła śmierć króla. Został pochowany w Krakowie.
Podobne wypracowania do Jan Olbracht - panowanie, polityka zagraniczna
- Józef Piłsudski - biografia, życiorys
- Jan Zamoyski - biografia, życiorys
- Witold Wojtkiewicz - biografia, życiorys
- Aleksander Gierymski - obrazy, biografia. Życie i twórczość Gierymskiego
- Wojna litewsko-moskiewska (1492-1494) - Aleksander Jagiellończyk - życiorys
- Aleksander Newski - biografia, życiorys. Dlaczego Aleksander Newski jest popularny w społeczeństwie rosyjskim?
- Inkowie, Aztekowie, Majowie - Europa wobec odmiennych kultur i wartości. Opracowanie
- Jerzy i Ryszard Kowalczykowie - działania
- Francois Boucher - biografia, życiorys
- Perykles - reformy Peryklesa - demokracja według Peryklesa
- Amadeo Modigliani - biografia, życiorys
- Bunt gen. Lucjana Żeligowskiego
- Konstytucja marcowa 1921
- Powstanie kościuszkowskie - kalendarium
- Półwysep Iberyjski - królestwa - polityka wewnętrzna, ustrój
- Państwo - pojęcie i funkcje państwa. Państwo jako podstawowa forma zorganizowania społeczeństw
- Starożytny Egipt - piramidy, obeliski, mastaby. Budowle i rzeźba starożytnego Egiptu
- Średniowiecze - podział pracy w średniowieczu. Zawody w średniowieczu
- Kampania antysyjonistyczna 1968
- Stan wojenny w Polsce 1981 - przyczyny, skutki