Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Perykles - reformy Peryklesa - demokracja według Peryklesa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jednym z największych i najbardziej znanych polityków starożytnych Aten był Perykles. Jego imię znaczyło tyle co „otoczony chwałą”; w pełni opisuje ono jego osobowość. Perykles jest do dziś znany głównie ze swej działalności politycznej, a dokładnie - ze stworzenia ustroju demokratycznego, przybliżonego do współcześnie uznawanych form demokracji.

Po przejęciu przewodnictwa nad Atenami, Perykles postanowił usprawnić proces działania państwa i oddać większą część władzy w ręce pełnoprawnych obywateli (za pełnoprawnego obywatela Aten uznawano wolnego mężczyznę powyżej osiemnastego roku życia, którego rodzice byli Ateńczykami). W proces sprawowania władzy postanowił włączyć również biedniejszą część społeczeństwa. W tym celu wprowadził diety dzienne dla pełniących różne funkcje urzędników, co pozwalało wyżyć z tego stanowiska również ubogim, a nie jedynie bogaczom, którzy posiadali znaczny zapas funduszy i mogli sobie pozwolić na nieintratne zajęcia. Zarazem Radę Pięciuset ustanowił głównym organem wykonawczym, który posiadał również prawo do nadzoru nad urzędnikami, prowadzenia spraw o zdradę stanu, prawo doraźnego aresztowania czy też nakładania grzywny.

W ramach reform...

Podobne wypracowania