Perykles - reformy Peryklesa - demokracja według Peryklesa
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Jednym z największych i najbardziej znanych polityków starożytnych Aten był Perykles. Jego imię znaczyło tyle co „otoczony chwałą”; w pełni opisuje ono jego osobowość. Perykles jest do dziś znany głównie ze swej działalności politycznej, a dokładnie - ze stworzenia ustroju demokratycznego, przybliżonego do współcześnie uznawanych form demokracji.
Po przejęciu przewodnictwa nad Atenami, Perykles postanowił usprawnić proces działania państwa i oddać większą część władzy w ręce pełnoprawnych obywateli (za pełnoprawnego obywatela Aten uznawano wolnego mężczyznę powyżej osiemnastego roku życia, którego rodzice byli Ateńczykami). W proces sprawowania władzy postanowił włączyć również biedniejszą część społeczeństwa. W tym celu wprowadził diety dzienne dla pełniących różne funkcje urzędników, co pozwalało wyżyć z tego stanowiska również ubogim, a nie jedynie bogaczom, którzy posiadali znaczny zapas funduszy i mogli sobie pozwolić na nieintratne zajęcia. Zarazem Radę Pięciuset ustanowił głównym organem wykonawczym, który posiadał również prawo do nadzoru nad urzędnikami, prowadzenia spraw o zdradę stanu, prawo doraźnego aresztowania czy też nakładania grzywny.
W ramach reform Perykles przekazał część władzy sądowniczej heliai, która to miała zajmować się m.in. sprawami o bezbożność i przyjmować odwołania. Zajmującemu się tym dotychczas Areopagowi pozostawił jedynie możliwość sądzenia w sprawach karnych.
Co istotne, po reformach Peryklesa udział w życiu politycznym Aten mogli mieć również obcokrajowcy. Co prawda musieli wpierw zasłużyć się dla polis, a poprzez to otrzymać obywatelstwo ateńskie, jednakże jest to warte zaznaczenia, gdyż inne greckie państwa-miasta w ogóle nie zakładały takiej możliwości.
Perykles szczerze wspierał rozwój nauki i sztuki, co przyczyniło się do wyniesienia gospodarki i kultury Aten do rangi „centrum” starożytnej Grecji. To wokół tego polis przez wiele lat toczyło się życie artystyczne (m.in. odbudowano i rozbudowano Akropolis w Atenach). Uznaje się go za mecenasa wielu artystów, w tym m.in. Fidiasza oraz Sofoklesa. Wprowadził on biednych nie tylko na salony polityczne, ale i na scenę teatru, ustanawiając tzw. zasiłek teatralny.
Jako pełniący funkcję jednego z dziesięciu strategów, Perykles doskonale wiedział, co zrobić, by rozwinąć armię polis. Zarządził on rozbudowę floty greckiej i portów, nakazał również zakładanie kolonii wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego, które miały dostarczać ojczyźnie surowców potrzebnych do jej dalszego rozwoju.
Działania tego zmyślnego stratega doprowadziły Ateny do rangi jednego z najważniejszych państw w świecie starożytnej Gracji, co przyczyniło się do wzrostu napięć i wybuchu wojny peloponeskiej w latach 431 – 404 p.n.e. Niestety Ateny doznały w tej wojnie wielu niepowodzeń, co przyczyniło się do dużego spadku popularności Peryklesa w społeczeństwie ateńskim. Chcąc go zdyskredytować, przeciwnicy polityczni wytoczyli mu proces o przeprowadzenie złych inwestycji zasilanych ze skarbca państwowego, jednakże oskarżenie zostało oddalone, a sam Perykles odzyskał wkrótce dawny autorytet. Umarł w roku 429 p.n.e. jako jedna z wielu ofiar epidemii, która opanowała wówczas Ateny.
Podobne wypracowania do Perykles - reformy Peryklesa - demokracja według Peryklesa
- Zygmunt August - biografia, życiorys
- Józef Piłsudski - biografia, życiorys
- Jan Zamoyski - biografia, życiorys
- Witold Wojtkiewicz - biografia, życiorys
- Aleksander Gierymski - obrazy, biografia. Życie i twórczość Gierymskiego
- Wojna litewsko-moskiewska (1492-1494) - Aleksander Jagiellończyk - życiorys
- Aleksander Newski - biografia, życiorys. Dlaczego Aleksander Newski jest popularny w społeczeństwie rosyjskim?
- Inkowie, Aztekowie, Majowie - Europa wobec odmiennych kultur i wartości. Opracowanie
- Jerzy i Ryszard Kowalczykowie - działania
- Francois Boucher - biografia, życiorys
- Jan Olbracht - panowanie, polityka zagraniczna
- Amadeo Modigliani - biografia, życiorys
- Bunt gen. Lucjana Żeligowskiego
- Konstytucja marcowa 1921
- Powstanie kościuszkowskie - kalendarium
- Półwysep Iberyjski - królestwa - polityka wewnętrzna, ustrój
- Państwo - pojęcie i funkcje państwa. Państwo jako podstawowa forma zorganizowania społeczeństw
- Starożytny Egipt - piramidy, obeliski, mastaby. Budowle i rzeźba starożytnego Egiptu
- Średniowiecze - podział pracy w średniowieczu. Zawody w średniowieczu
- Kampania antysyjonistyczna 1968