Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Inkowie, Aztekowie, Majowie - Europa wobec odmiennych kultur i wartości. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Prócz zachodniej, a konkretniej łacińskiej (a więc obejmującej większość ludów Europy), w dziejach rozwinęło się wiele innych cywilizacji – afrykańska, islamska, chińska, hinduistyczna, a także latynoamerykańska.Tę ostatnią tworzyło wiele etnicznie różnych grup. Byli wśród nich Aztekowie, Majowie i Inkowie.

Aztekowie zamieszkiwali tereny dzisiejszego Meksyku. Wyodrębnili się spośród innych grup w XIV w., osiedlając się wokół wzniesionego na wyspie miasta Tenochtitlan, z czasem rozprzestrzeniając się na większy teren, sięgając dzisiejszej Gwatemali. Rozwinięta kultura duchowa wyznaczała rytm życia mieszkańców, pragnących przypodobać się bogom. Choć niektóre obrzędy dziś wydawać się mogą bestialstwem, należy pamiętać, że dla Azteków bycie złożonym w ofierze stanowiło wyróżnienie. Lud ten rozwinął niesłychanie precyzyjny i skomplikowany system tworzenia kalendarza, oparty na dokładnych pomiarach astronomicznych.

Majowie zamieszkiwali tereny Ameryki Środkowej (Łacińskiej). Wywodzą się z ludów, które skolonizowały obszary późniejszego państwa w XXX w. p.n.e., jednak rozkwit cywilizacji (tzw. okres klasyczny) przypadł na III-VIII w. n.e. Majowie byli niezrównanymi architektami...

Podobne wypracowania