Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Długosz - sylwetka kronikarza polskiego. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan Długosz (łac. Ioannes Dlugossius) herbu Wieniawa słusznie uchodzi obecnie za najwybitniejszego polskiego średniowiecznego kronikarza. Był ponadto wybitnym historykiem, dyplomatą, geografem, a także duchownym.

Urodził się w dniu 1. grudnia roku 1415 w okolicach Brzeźnicy jako syn Jana Długosza z Niedzielska, starosty brzeźnickiego, odznaczonego w bitwie pod Grunwaldem i Beaty, córki Marcina z Borowna. Młody Jan Długosza elementarną naukę rozpoczął w szkole parafialnej w Nowym Korczynie, na terenie starostwa swojego ojca. Następnie podjął studia na Akademii Krakowskiej, ale po trzech latach, nie uzyskawszy stopnia naukowego, zrezygnował z dalszej nauki i podjął pracę na dworze biskupa krakowskiego Stanisława Oleśnickiego jako notariusz publiczny.

Swoim zaangażowaniem i rzetelnością zdobył szybko jego pełne zaufanie, stając się najbliższym współpracownikiem, zaufanym sekretarzem i kanclerzem. W roku 1437 Jan Długosz otrzymał godność kanonika krakowskiego. Po śmierci swojego opiekuna w roku 1455 przeniósł się na królewski dwór Kazimierza Jagiellończyka. Również i tam zyskał sobie szacunek i uznanie w oczach swojego otoczenia, w tym samego króla, w konsekwencji czego w roku 1467 powierzona mu została opieka nad synami...

Podobne wypracowania