Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Joanna d'Arc - francuska bohaterka narodowa - biografia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Joanna d’Arc to francuska bohaterka narodowa, urodzona w 1412 r., a zmarła w 1431 r., znana również pod pseudonimem dziewicy orleańskiej. Obecnie jest świętą kościoła katolickiego.

Historia Joanny zaczyna się dosyć niewinnie. Przedłużająca się wojna z Anglią rozbudziła patriotyzm u Francuzów. Wśród licznej opozycji antyangielskiej na czoło wybiła się młoda dziewczyna - Joanna a’Arc. Przybyła ona na dwór Karola VII w 1429 r. Jako trzynastoletnia dziewczynka doznawała już mistycznych objawień, podczas których otrzymała informację, by pomóc królowi w walce o ojczyznę. Joanna twierdziła, że słyszała też polecenie od samego Boga, by wypędziła Anglików i ocaliła Francję. Joanna d’Arc przekonała króla Karola VII i jego otoczenie i zorganizowała odsiecz oblężonemu Orleanowi. Plan się powiódł i zakończył sukcesem. Anglicy opuścili miasto. Sąsiadujące prowincje pod wrażeniem zwycięstwa przeszły na stronę Karola VII, który w Reims przyjął koronę królewską. Zapał i entuzjazm Francuzów spowodował, że zaatakowano Paryż. Niestety mimo poświęcenia plan się nie powiódł, a Joanna d’Arc podczas wspinaczki na mury miasta została ranna. Karol VII zaniechał chwilowo działań...

Podobne wypracowania