Joanna d'Arc - francuska bohaterka narodowa - biografia
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Joanna d’Arc to francuska bohaterka narodowa, urodzona w 1412 r., a zmarła w 1431 r., znana również pod pseudonimem dziewicy orleańskiej. Obecnie jest świętą kościoła katolickiego.
Historia Joanny zaczyna się dosyć niewinnie. Przedłużająca się wojna z Anglią rozbudziła patriotyzm u Francuzów. Wśród licznej opozycji antyangielskiej na czoło wybiła się młoda dziewczyna - Joanna a’Arc. Przybyła ona na dwór Karola VII w 1429 r. Jako trzynastoletnia dziewczynka doznawała już mistycznych objawień, podczas których otrzymała informację, by pomóc królowi w walce o ojczyznę. Joanna twierdziła, że słyszała też polecenie od samego Boga, by wypędziła Anglików i ocaliła Francję. Joanna d’Arc przekonała króla Karola VII i jego otoczenie i zorganizowała odsiecz oblężonemu Orleanowi. Plan się powiódł i zakończył sukcesem. Anglicy opuścili miasto. Sąsiadujące prowincje pod wrażeniem zwycięstwa przeszły na stronę Karola VII, który w Reims przyjął koronę królewską. Zapał i entuzjazm Francuzów spowodował, że zaatakowano Paryż. Niestety mimo poświęcenia plan się nie powiódł, a Joanna d’Arc podczas wspinaczki na mury miasta została ranna. Karol VII zaniechał chwilowo działań przeciwko Anglikom. Był zaangażowany w konflikt z Burgundią, chcąc wykorzystać chwilowy wzrost potęgi francuskiej poświęcił się problemowi Burgundii. Joanna d’Arc była całkowicie przeciwna spowolnieniu procesu walki, była przeciwna zwłoce, była gotowa do walki i w maju 1430 r. ruszyła z pomocą twierdzy w Compiegne. Tam wpadła w ręce Burgundczyków, którzy za 10 tysięcy złotych skudów wydali Joannę Anglikom.
Joannie wytoczono proces o herezję, czary i magię. Następnie skazano ją na śmierć jako heretyka, odszczepieńca i apostatę. W 1431 r. spalono ją na stosie. Król Karol VII ani też nikt inny nie starał się o jej uwolnienie. Rada królewska była zadowolona z takiego obrotu sprawy, gdyż widziała w Joannie silne zagrożenie dla swoich interesów. Biskup Cauchon, główna postać w procesie Joanny pogodził się z królem Karolem VII i otrzymał liczne godności. Rehabilitacja Joanny nastąpiła dopiero w 1456 r. Oczyszczono ją wówczas z zarzutów. Joanna d’Arc stała się bohaterką narodową w walce o niepodległą Francję. Stała się ikoną narodową i do dzisiaj czczona jest z honorami.
Podobne wypracowania do Joanna d'Arc - francuska bohaterka narodowa - biografia
- Ignacy Jan Paderewski - biografia, życiorys
- Zniesienie stanu wojennego - skutki stanu wojennego w Polsce
- Sierpień '80 - Porozumienia Sierpniowe
- Powstanie warszawskie - przebieg powstania warszawskiego
- 21 postulatów Solidarności - Postulaty Solidarności 1980
- Niewola awiniońska papieży
- PZPR - zjazd V (1968)
- Bolesław Chrobry jako dobry władca - państwo Polskie za panowania Bolesława Chrobrego
- Pius XII a faszyzm - ocena pontyfikatu (pod kątem politycznym)
- Wacław z Szamotuł - biografia, życiorys
- Rozgłośnia polska radia Wolna Europa
- Henryk VIII - biografia, życiorys
- Sztuka w Polsce po 1945 roku - sztuka PRL-u
- Jan Długosz - sylwetka kronikarza polskiego. Charakterystyka
- Zygmunt August - biografia, życiorys
- Józef Piłsudski - biografia, życiorys
- Jan Zamoyski - biografia, życiorys
- Witold Wojtkiewicz - biografia, życiorys
- Aleksander Gierymski - obrazy, biografia. Życie i twórczość Gierymskiego
- Wojna litewsko-moskiewska (1492-1494) - Aleksander Jagiellończyk - życiorys