Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Chrobry jako dobry władca - państwo Polskie za panowania Bolesława Chrobrego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kiedy w 972 roku wojska Mieszka starły się pod Cedynią z najeżdżającym go margrabią Hodonem, nie spodziewał się, że niezadowolony z rozwoju sytuacji cesarz niemiecki rozkaże mu oddać swojego syna na dwór cesarski, jako zakładnika. Miała to być gwarancja, iż na granicy polsko-niemieckiej zapanuje spokój. Zakładnikiem tym został jedyny syn Mieszka I i Dobrawy, Bolesław Chrobry.

Jego obecność na salonach cesarstwa, dobrze rozwiniętego i sprawnie zarządzanego państwa, zapewne pozytywnie wpłynęły na rozwój tego młodzieńca. Miał on okazję poznać nowoczesne techniki zarządzania, sposoby prowadzenia administracji, kształtowania struktur wojskowych itd. Ponadto mógł on zacieśnić przyjaźnie z mieszkańcami dworu, co przecież w przyszłości mogło skutkować pozytywnymi relacjami pomiędzy oboma państwami.

Wreszcie Chrobry przestał być zakładnikiem, powrócił do kraju i po śmierci swojego ojca postanowił kontynuować jego dzieło budowy państwa polskiego. Już od pierwszych dni rządów Bolesława (tj. od roku 992) sytuacja poprawiała się. Wszak utrzymywał on dobre stosunki z cesarstwem, zresztą chętnie pomagając mu w wojnach z Wieletami. Jak można się domyślać, nie liczył on jednak na hojność cesarstwa pod względem zdobyczy terytorialnych –...

Podobne wypracowania