Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rozgłośnia polska radia Wolna Europa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Radio Wolna Europa zostało powołane do życia w roku 1949, z siedzibą w Monachium, a finansowane było przez Kongres Stanów Zjednoczonych. Do głównych założeń ideowych należała promocja demokracji, co - zwłaszcza w początkach działalności - oznaczało również antyradziecką propagandę.

Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa zaczęła nadawać 3 maja 1952 roku i była kierowana przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego, zasłużonego dziennikarza, polityka oraz żołnierza AK. Bardzo szybko rozgłośnia stała się narzędziem opiniotwórczym. Przekazywała mieszkańcom Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej informacje wolne od cenzury, dawała faktyczną wiedzę o świecie, z czasem coraz lepiej rozwijając publicystykę i dbając o różnorodność przedstawianych opinii, dzięki czemu scalała także emigracyjne środowisko, w którym nie brakowało wielu kłótni.

Jan Nowak Jeziorański zapisał cele rozgłośni jedynie w sześciu punktach. Były proste i przejrzyste, zawierały się w nich idee dostarczania faktów, pielęgnowania niezależnej myśli, a jednocześnie wystrzegania się propagandy. Punkt drugi stwierdzał bowiem: „Nie będziemy usiłowali sprawować >>rządu dusz<< w Polsce. Emigracja jest częścią narodu, ale nie może nim zdalnie kierować. Polska...

Podobne wypracowania