Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Internacjonalizm - definicja, przykłady, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Globalizacja jako jeden z charakterystycznych dla XX wieku procesów przewartościowała rozumienie międzypaństwowych stosunków politycznych, kulturowych i ekonomicznych. Jednym z jej przejawów jest zjawisko internacjonalizmu. Mianem tym możemy określić pogląd, iż wszystkie narody świata są równowartościowe, równoprawne i wnoszą niepodważalny wkład do dorobku cywilizacyjnego, w związku z tym naturalne jest dążenie do zharmonizowania działań i życia w przyjaźni wszystkich narodów.

Internacjonaliści twierdzą, iż podział świata na narody jest sztuczny, wobec czego powinno się zmierzać do wymieszania społeczeństw i budowy jednej wspólnoty ludzkiej, niezróżnicowanej pod względem etnicznym, rasowym, religijnym czy narodowym. Można się spotkać z wieloma przejawami internacjonalizmu. Najbardziej widoczne są przedsięwzięcia gospodarcze i polityczne poszczególnych państw, np. stosowanie się do przepisów międzynarodowych (choćby respektowanie przez większość krajów podstawowych praw człowieka), powstawanie międzynarodowych koncernów, ruchów pokojowych itp. Internacjonalizm odzwierciedla się także w ujednoliceniu kulturowym oraz próbie stworzenia wspólnego dla społeczeństwa masowego...

Podobne wypracowania