Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Interwencjonizm państwowy w Polsce - opracowanie tematu i charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Trudna sytuacja polityczna i ekonomiczna, w jakiej znalazła się Polska po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, wymagała nie lada umiejętności. Kolejne rządy próbowały podejmować szereg reform, które zniwelowałyby hiperinflację i ustabilizowały sytuację finansową państwa. Dzięki przeprowadzonym w latach 1924-1925 reformom ministra Władysława Grabskiego udało się poprawić kondycję ekonomiczną kraju, co w następnych latach zaowocowało koniunkturą gospodarczą.

W przebudowie systemu gospodarczego największy udział miały organy państwowe. Zasadniczo był to okres interwencjonizmu państwowego. To z inicjatywy rządowej zaciągnięto pożyczki zagraniczne, rozbudowano infrastrukturę, zmodernizowano przemysł, zapoczątkowano szereg nowych inwestycji, m.in. budowę portu w Gdyni i fabryki związków azotowych w Mościcach, rozbudowę zakładów zbrojeniowych w stolicy oraz fabryki samochodowej w Ursusie. Przejawem interwencjonizmu była również chęć ochrony rynku krajowego, która doprowadziła do wojny celnej (wygranej) z Niemcami. Ingerencje państwa w sferze ekonomicznej nasiliły się jeszcze bardziej w latach 30., a to głównie za sprawą światowego kryzysu z 1929 roku – by zapobiegać jego skutkom, państwo musiało podjąć szereg interwencji....

Podobne wypracowania