Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prawo pozytywne - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Z reguły znaczenie prawa pozytywnego (ius positivum) ustala się poprzez przeciwstanienie mu jakiegoś innego typu prawa. W większości przypadków prawo pozytywne utożsamiane jest z prawem stanowionym. Jednak jest to tylko jedno z ujęć, obok którego znajdujemy inne koncepcje próbujące określić czym właściwie ono jest. Jak już zostało wspomniane, w pierwszym wypadku mówimy o opozycji wobec prawa ponadpozytywnego, czyli lex naturalis, którego mianem określa się powszechne, przyrodzone prawo mające źródło w naturze ludzkiej (pochodzące od jakiegoś absolutu - Boga, przyrody, godności ludzkiej), nie zaś w nadaniu mu go przez jakiś porządek społeczny czy polityczny, jakąś władzę. 

Prawo pozytywne ma charakter spisany i musi być ustanowione, jego ustaleniom podlegają wszystkie osoby znajdujące się na obszarze danego państwa. Źródłem ius positivum jest działalność ludzka. Jest to prawo nadane czy wręcz narzucone przez aparat państwowy, który kreuje człowiek. Przy użyciu odpowiednich organów prawodawczych, które uzyskały uprawnienia do stanowienia norm prawnych, stwarzany jesy system norm, których przekroczenie podlega odpowiednim sankcjom. Prawo pozytywne jest jedynym obowiązującym w państwie, nie...

TAGI: prawo

Podobne wypracowania