Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Starzenie się społeczeństwa - na czym polega? Przyczyny i skutki starzenia się społeczeństwa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Proces starzenia się społeczeństw na świecie nabrał w ostatnich dziesięcioleciach niemal zawrotnego tempa. Zjawisko dotyczy przede wszystkim państw o wysokim stopniu rozwoju. Wywołane jest to przede wszystkim niskim przyrostem naturalnym. Co złożyło się na taki stan rzeczy?

Lista przyczyn jest długa i zawiera czynniki zarówno ze sfery demograficznej, jak i społeczno-ekonomicznej. Wzrost zamożności społeczeństw stał się ważnym impulsem do zmiany stylu życia obywateli – przejawił się on głównie w konsumpcjonizmie. Osoby nastawione na zysk, karierę i miłe spędzanie czasu rzadziej decydują się na małżeństwo i posiadanie potomstwa. Nawet będąc w związku małżeńskim, starają się one głównie o zapewnienie sobie odpowiedniej stopy życia, realizację planów zawodowych, a dopiero w następnej kolejności myślą o dziecku.

Znaczny wzrost aktywności zawodowej (i nie tylko) kobiet sprawia, iż znacznie później decydują się one na macierzyństwo, ponadto najczęściej rodzą jedno albo dwoje dzieci. Młodym rodzicom potomstwo jawi się często jako przeszkoda w karierze oraz obciążenie fizyczne i psychiczne. Konsekwencją takiego podejścia jest mała liczba urodzeń, a tym samym i starzenie się społeczeństwa, czyli – powiększanie się liczby osób...

Podobne wypracowania