Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Emigracja - definicja, charakterystyka. Przyczyny emigracji

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Słowem „emigracja” możemy oznaczyć przynajmniej dwa pojęcia. Pierwsze z nich to opuszczenie rodzinnego państwa na stałe lub na określony czas. Samo słowo wywodzi się z łaciny i oznacza „wyprowadzenie się”. Drugi ze sposobów definiuje emigrację jako ogół wychodźców (emigrantów), którzy wyjechali z kraju.

Na przestrzeni dziejów można zauważyć wiele ruchów emigracyjnych. Związane były one przede wszystkim z zaszłościami historycznymi i sytuacją polityczną w poszczególnych krajach. Opuszczano ojczyznę głównie z powodu zagrożenia represjami, a także ograniczeń cenzuralnych i zawodowych. Motywy wiązały się w głównej mierze z niemożnością swobodnego życia w kraju. Pozostanie w kraju objętym wojną lub rządzonym przez reżim w większości przypadków oznaczałoby śmierć, w szczególności dla osób walczących po drugiej stronie oraz członków opozycji. Była to zatem emigracja przymusowa (sposób na ochronę swojego życia), nie zaś dobrowolny wyjazd w celu polepszenia standardu życia. Emigrantami politycznymi byli choćby uciekający na zachód Polacy podczas II wojny światowej.

Obecnie emigracja polityczna (będąca wynikiem ucisku w kraju) w dużej mierze...

Podobne wypracowania