Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rasizm i antysemityzm - porównanie i opis poglądów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Antysemityzm definiujemy jako dyskryminację, wrogość i nienawiść wobec ludności żydowskiej. Jest to niechęć do Żydów jako grupy etnicznej, religijnej bądź rasowej. Antysemityzm był znamienny już dla epoki starożytnej.

Przez kolejne wieki przybierał on różne znaczenia i formy. Jednak powszechnie potępiony został po doświadczeniu „propagandy nienawiści”, jaką rozpętały władze i główni ideolodzy nazizmu w hitlerowskich Niemczech. Wówczas Żydzi stali się wrogiem numer jeden – w 1942 roku, w ramach akcji Endlösung, podjęto decyzję o masowej likwidacji całej tej nacji. Podczas II wojny światowej dokonano eksterminacji ok. 6 milionów ludności żydowskiej. Od tego czasu antysemityzm kojarzony jest przede wszystkim z Holokaustem. Często obok antysemityzmu w jednym szeregu wymienia się rasizm, który także był jednym z filarów ideologii nazistowskiej. Rasizm określamy jako ideologię stwierdzającą, iż ludzkość jest podzielona na „lepsze” i „gorsze” rasy i właśnie rasom „wyższym” przysługuje prawo pogardzania czy wręcz eliminacji fizycznej tych „słabszych”. Tego typu poglądy prowadzą do nienawiści i prześladowań narodów, grup etnicznych czy mniejszości uznanych...

Podobne wypracowania