Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Interwencjonizm państwowy - formy, przykłady, definicja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W XXI wieku na całokształt stosunków międzypaństwowych wpływ największy mają kwestie ekonomiczne. Poszczególne kraje zabiegają przede wszystkim o wpływy gospodarcze, pod bogatą retoryką polityczną kryje się przeważnie chęć zysku. Dlatego nie bez powodu każde ze światowych mocarstw stara się jak najlepiej zarządzać sferą ekonomiczną. Wiele jest spojrzeń na tę dziedzinę. Każda z doktryn chce jak najdokładniej wyjaśnić zjawiska gospodarcze oraz stworzyć taki system założeń i twierdzeń, który sprawdziłby się w praktyce.

Obecnie chyba najbardziej rozpowszechnionym modelem jest kapitalizm – oparty na własności prywatnej i swobodnej wymianie handlowej, z przewagą kontroli rynku. Jednak coraz częściej dostrzega się niedostatki tego systemu – zbytnią swobodę, złudne mniemanie, iż „niewidzialna ręka rynku” ureguluje wszystkie kwestie rynkowe. Dlatego pojawił się szereg innych propozycji na regulowanie procesów rynkowych. Jednym z nich jest interwencjonizm państwowy, czyli doktryna ekonomiczna propagująca aktywne uczestniczenie organów państwowych w procesach gospodarczych czy wręcz – potrzebę kreowania przez nie pewnych mechanizmów.

W swoich założeniach jest opozycyjny wobec liberalizmu gospodarczego. Interwencjonizm...

Podobne wypracowania