Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prawo naturalne - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Lex naturalis, czyli prawo naturalne sięga swoimi korzeniami aż do epoki starożytności. O istnieniu przyrodzonego prawa człowieka, niepochodzącego od władców, sędziów czy instytucji, mówili już Arystoteles oraz Cyceron. Koncepcja prawa naturalnego szczególnie mocno wybrzmiała w wypowiedziach myślicieli katolickich, zwłaszcza u św. Tomasza z Akwinu (dla niego prawo naturalne było to „uczestniczenie rozumnego stworzenia w prawie wiecznym”). Przeciwstawili się jej natomiast myślicieli pozytywistyczni. 

Jeśliby spróbować określić czym jest prawo naturalne, wówczas można powiedzieć, iż pod tym terminem kryje się uniwersalne, przyrodzone prawo wynikające z natury ludzkiej, z samego faktu istnienia człowieka, nie zaś z nadania mu go przez jakiś porządek społeczny czy polityczny. Żaden system, władca czy przepis nie jest w stanie odebrać go jednostce, ma bowiem ono charakter niezbywalny. Prawo naturalne najczęściej bywa stawiane w opozycji do prawa stanowionego (narzuconego przez organy systemu państwowego). 

Uważa się, iż jest ono nadrzędne względem prawa wytworzonego przez organy prawne, a to ze względu na sankcję siły wyższej, czy to Boga czy natury społecznej albo niezmiennej natury ludzkiej. Nie wymaga...

TAGI: prawo

Podobne wypracowania