Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Narodowy socjalizm - nazizm w Niemczech. Historia, przyczyny, cechy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

I wojna światowa zakończyła się druzgocącą klęską państwa niemieckiego. Zgodnie z ustaleniami konferencji wersalskiej utraciło ono znaczną część swojego terytorium (m.in. Alzację, Lotaryngię, Wielkopolskę i Pomorze Gdańskie), zostało zmuszone do znacznej redukcji floty i liczby rekrutów oraz do zapłacenia ogromnej kontrybucji na rzecz państw, które ucierpiały w wyniku działań wojennych.

Obywatele niemieccy uważali, iż takie warunki traktatu są bardzo krzywdzące dla ich państwa. Dlatego też wytworzyła się atmosfera społeczna postulująca obalenie owego „dyktatu wersalskiego” i przywrócenia mocarstwowej pozycji kraju. Dodatkowo sytuację pogarszał kryzys gospodarczy (hiperinflacja, ogromne bezrobocie) i polityczny (proklamowana po zakończeniu działań wojennych Republika Weimarska cieszyła się znikomym poparciem społeczeństwa). Na fali takich nastrojów narodził się ruch nazistowski.

Adolf Hitler założył w Monachium w 1920 roku Narodowosocjalistyczną Niemiecką Partię Robotniczą (NSDAP). Początkowo nie cieszyła się ona zbyt dużym poparciem (dowodem na to był nieudany pucz monachijski z 1923 roku). Jednak na przestrzeni kolejnych lat, w miarę wzrastania wzburzenia społecznego (z powodu stale utrzymującej się stopy bezrobocia i pogłębiającego...

Podobne wypracowania