Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prawo - dziedziny prawa - charakterystyka, omówienie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

System prawa jest wewnętrznie skomplikowany, a jego klasyfikacja uwzględnia wiele czynników. Zasadniczo dzielimy prawo na wewnętrzne (krajowe) oraz międzynarodowe. W ramach prawa krajowego wyróżniamy prawo: konstytucyjne, administracyjne, finansowe, cywilne, handlowe, pracy karne, rolne oraz rodzinne i opiekuńcze. Natomiast prawo międzynarodowe odnosi się do ustaleń międzypaństwowych (czyli relacji na linii państwo - państwo, państwo - organizaja międzynarodowa bądź państwo - cudzoziemiec). Posiada ono dwa podstawowe rodzaje: prywatne oraz publiczne. 

Pierwsze z nich stanowione jest przez upoważnione organy danego państwa i ustala reguły prawne obowiązujące wyłącznie na terenie tego kraju. Natomiast w przypadku prawa wewnętrznego, ma ono za zadanie wyznaczyć normy prawne, zgodnie z którymi powinny postępować wszystkie osoby znajdujące się na terytorium danego państwa. W tym przypadku prawem nadrzędnym jest prawo konstytucyjne, bowiem rozstrzyga wszystkie kwestie związane z normani prawnymi zawartymi w ustawie zasadniczej, a ponadto dotyczy wszytskich pozostałych aktów prawnych odnoszących się zasad ustrojowych państwa. Zakres prawa konstytucyjnego obejmuje wszystkie podstawowe zasady funkcjonownia państwa (dotyczy zarówno praw...

TAGI: prawo

Podobne wypracowania