Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Narodowy bolszewizm – definicja, charakterystyka, założenia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wydawać by się mogło, iż nazwa „narodowy bolszewizm” zdecydowanie odnosi się do rzeczywistości Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR), jednak jest to termin ukuty dla zobrazowania skrajnie radykalnego nurtu ideologicznego, jaki pojawił się na początku lat 20. XX wieku w Republice Weimarskiej.

Jego powstanie było wynikiem krytycznej sytuacji gospodarczej i politycznej w Niemczech – hiperinflacja, próby przewrotów komunistycznych i puczów wojskowych. W takich warunkach zawiązywały się różnego rodzaju organizacje paramilitarne, jak np. Wiking, Wehrwolf, SA i SS. Stały się one narzędziem w walce politycznej poszczególnych ugrupowań. Na tym tle wyłania się również narodowy bolszewizm – doktryna łącząca rozwiązania ultranacjonalistyczne z sowieckimi hasłami społeczno-gospodarczymi.

Termin ten może opisywać dwa oddzielne środowiska. Część naukowców uważa, iż charakteryzuje on najbardziej radykalne skrzydło niemieckich konserwatystów, pozostali badacze natomiast za reprezentatywną grupę działaczy narodowego bolszewizmu uznają osoby skupione wokół czasopisma „Widerstand” („Opór”), wśród których znaleźli się m.in. Ernest Niekisch, Ernst...

Podobne wypracowania