Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Narodowy socjalizm - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sposób patrzenia na współczesną rzeczywistość uległ radykalnej zmianie w obliczu funkcjonowania krwawych ruchów totalitarnych i II wojny światowej. Trudno patrzeć na świat i człowieka po 1945 roku, nie mając w pamięci strasznych wydarzeń lat wojny, m.in. istnienia obozów zagłady i holocaustu. O tym, w jak dużym stopniu jesteśmy podatni na przyjmowanie perspektywy – nazwijmy ją – wojennej, świadczy fakt, iż wiele z pojęć zostało przedefiniowanych, rozpoznajemy je niemal wyłącznie jako zjawisko związane z tym okresem. Tak jest w przypadku terminu „narodowy socjalizm”, który przeciętnemu człowiekowi nie skojarzy się inaczej niż z hitlerowską doktryną nazizmu. Jednakże jest to wyłącznie potoczna definicja.

Prawidłowym opisem narodowego socjalizmu będzie stwierdzenie, iż jest to doktryna powstała we Francji przed I wojną światową, próbująca połączyć ze sobą elementy nacjonalizmu i socjalizmu, tworząc w ten sposób nową ideologię. Nazizm zaś będzie wyłącznie próbą przełożenia ideologii narodowego socjalizmu na warunki panujące w hitlerowskich Niemczech.

Na gruncie francuskim w II połowie XIX wieku powstał silny nurt kontestacyjny wobec III Republiki, kapitalizmu i rządów liberalnego establishmentu....

Podobne wypracowania