Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Al-Kaida - organizacje terrorystyczne - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Od czasu zamachu terrorystycznego na World Trade Center z 11 września 2001 roku najbardziej poszukiwanym bojownikiem stał się Osama ben Laden, przywódca Al-Kaidy, której przypisuje się ów atak. Podstawą ideologii Al-Kaidy (z arabskiego nazwa ta oznacza bazę lub elitę) jest fundamentalizm islamski. 

Początki tej organizacji terrorystycznej (prawdopodobnie posiadającej największy zasięg oddziaływania na świecie) wiążą się z działalnością tzw. Braci Muzułmańskich - islamskiego bractwa religijnego, które głosiło potrzebę prowadzenia świętej wojny (dżihadu) w imię Allaha. Abdullah Azzam, jeden z mówców Bractwa, nawiązał kontakt ze studentem Uniwersytetu Króla Abdul Aziza w Dżuddzie i synem bogatego przedsiębiorcy, Osamą ben Ladenem. Gdy w 1979 roku nastąpiła inwazja wojsk radzieckich na Afganistan, zwolennicy dżihadu nawoływali do wspólnej walki Arabów przeciw najeźdźcy. Zdołano ściągnąć dziesiątki tysięcy ochotników. Ben Laden przybył do Afganistanu z konkretnym planem stworzenia oddziałów mudżahedinów (wojowników islamu). 

Na zwerbowanie ochotników, budowę obozów szkoleniowych, poprawę infrastruktury, skonstruowanie systemu bunkrów w rejonie i...

Podobne wypracowania