Nacjonalizm - Narodowy radykalizm - przykłady, charakterystyka, poglądy. Narodowy radykalizm w Polsce
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Różne są formy i odmiany nacjonalizmu. Jego skrajny odłam tworzy narodowy radykalizm. Wyłonił się on z nurtu głównego w latach 30. XX wieku, głównie na skutek zarzutów zbyt małej radykalizacji środowisk nacjonalistycznych. Większość haseł nacjonalistycznych została zachowana przez narodowych radykalistów. Tak więc za najwyższe dobro i formę życia społecznego uznawano naród – interes narodowy stawiano ponad interesem jednostkowym, a służba dla ojczyzny była podstawowym obowiązkiem obywateli. Do wartości cieszących się szczególnie dużym szacunkiem przez nacjonalistów należą m.in. tradycja, język, religia, historia i kultura. O tym, że dany naród funkcjonuje, decyduje fakt, iż jego społeczność ma silne poczucie świadomości narodowej, odwołuje się do wspólnej tradycji, pochodzenia i dziejów.
Narodowy radykalizm jest nurtem silnie występującym przeciw komunizmowi i kapitalizmowi. Przeciwstawiał się zasadzie internacjonalizmu, jak i systemowi kapitalistycznemu, gdyż ich forma organizacji zakładała rozbicie jedności narodowej, zaś dla narodowych radykałów najważniejszym elementem było silne poczucie więzi, wspólnoty. Kolejnym systemem politycznym, z założeniami którego polemizowano, była demokracja.
Pewne ugrupowania i wspólnoty odwołujące się do haseł narodowego radykalizmu występowały w wielu państwach europejskich okresu międzywojnia, jednak ruch ten zasadniczo utożsamiany jest z działalnością na polskim gruncie. Polski ruch narodowo-radykalny wyodrębnił się z Narodowej Demokracji, na czele której stał Roman Dmowski. W ramach tej ostatniej powstała organizacja skupiająca bardziej radykalnych działaczy Endecji, którzy głosili hasła radykalizacji w walce z obozem sanacyjnym. Sam Dmowski był temu przeciwny, jednak część z działaczy ND poparła takie postulaty i przyłączyła się do świeżo utworzonego Obozu Narodowo-Radykalnego. Wśród jego przedstawicieli znaleźli się m.in. Jan Mosdorf, Bolesław Piasecki i Henryk Rossman.
Partia ta legalnie istniała zaledwie przez dwa miesiące, po czym przeszła do struktur podziemnych. Wkrótce nastąpiły podziały i w jej łonie. Wyodrębniły się dwa zasadnicze ruchy: Obóz Narodowo-Radykalny „ABC” oraz Ruch Narodowo-Radykalny „Falanga” (założony w 1935 roku przez Piaseckiego). Częściowo działacze tych organizacji odwoływali się do tradycji hiszpańskiej Falangi i oddziałów Mussoliniego, natomiast potępiały nazizm, gdyż obawiano się hitlerowskiego ekspansjonizmu. W dziedzinie gospodarki ostro występowano przeciw kapitalizmowi, a za wzór wzięto włoski korporacjonizm (doktryna społeczno-ekonomiczna pragnąca zorganizować społeczeństwo na zasadzie pewnych korporacji, tj. „stanów zawodowych” wyraźnie zhierarchizowanych, w których panuje porządek i ład). Ważnym aspektem narodowego radykalizmu było odwoływanie się do religii katolickiej jako jednego z fundamentów narodu polskiego.
Obóz Narodowo-Radykalny „ABC” formułował ponadto koncepcję stworzenia federacji państw słowiańskich. Obejmowałaby ona wszystkie państwa rozciągnięte między trzema morzami: Adriatyckim, Bałtyckim i Czarnym. Obywatele tego państwa mieli przejść proces polonizacji. Narodowi radykałowie opierali swoje poglądy między innymi na zwalczaniu mniejszości (przy tym nie możemy mówić o rasizmie w tym wypadku), w szczególności żydowskiej, które uważano za szkodzące narodowi polskiemu. Ruch narodowo-radykalny kontynuował również działalność podczas II wojny światowej, założono różnego typu konspiracyjne organizacje, takie jak Konfederacja Narodu, Związek Jaszczurczy oraz, najważniejsze, Narodowe Siły Zbrojne. Wielu z działaczy ONR zginęło z rąk hitlerowców (np. Jan Mosdorf został zamordowany w Auschwitz).
Obecnie istnieje spora liczba organizacji nacjonalistycznych odwołujących się do tradycji narodowych radykalistów, wśród nich Obóz Narodowo-Radykalny i Obóz Wielkiej Polski. Swoje poglądy manifestują przede wszystkim poprzez organizowanie różnego typu wieców, pochodów czy obchodów wydarzeń historycznych oraz działalność na forach i stronach internetowych. Tworzą swoje placówki na terenie całej Polski.
Podobne wypracowania do Nacjonalizm - Narodowy radykalizm - przykłady, charakterystyka, poglądy. Narodowy radykalizm w Polsce
- Patriotyzm - co to jest patriotyzm? Definicja, znaczenie, opis
- Patriotyzm lokalny i mała ojczyzna - pojęcie, charakterystyka, przykłady
- Patriotyzm w dzisiejszych czasach - jak być patriotą we współczesnym świecie?
- Patriotyzm a nacjonalizm - porównanie postaw wobec ojczyzny
- Patriotyzm i religia - wpływ religii na życie społeczne. Opracowanie tematu
- Nacjonalizm - definicja, przykłady, rodzaje nacjonalizmu
- Marksizm - filozofia, definicja, opis. Założenia marksizmu, ekonomia marksistowska
- Nacjonalizm w Polsce - historia, charakterystyka, przykłady
- Nacjonalizm - Nacjonalizm integralny - definicja, charakterystyka, przykłady
- Nacjonalizm - Nacjonalizm gospodarczy - definicja, charakterystyka, przykłady
- Narodowy socjalizm - definicja, charakterystyka, przykłady
- Lewica narodowa - definicja, ideologia, charakterystyka
- Narodowy bolszewizm – definicja, charakterystyka, założenia
- Al-Kaida - organizacje terrorystyczne - charakterystyka
- Prawo naturalne a prawo stanowione - porównanie
- Narodowy socjalizm - nazizm w Niemczech. Historia, przyczyny, cechy
- Prawo naturalne - definicja, charakterystyka, przykłady
- Ustrój polityczny Chin - charakterystyka
- Ustrój polityczny Polski - charakterystyka
- Prawo - rodzaje prawa - charakterystyka