Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nacjonalizm - Narodowy radykalizm - przykłady, charakterystyka, poglądy. Narodowy radykalizm w Polsce

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Różne są formy i odmiany nacjonalizmu. Jego skrajny odłam tworzy narodowy radykalizm. Wyłonił się on z nurtu głównego w latach 30. XX wieku, głównie na skutek zarzutów zbyt małej radykalizacji środowisk nacjonalistycznych. Większość haseł nacjonalistycznych została zachowana przez narodowych radykalistów. Tak więc za najwyższe dobro i formę życia społecznego uznawano naród – interes narodowy stawiano ponad interesem jednostkowym, a służba dla ojczyzny była podstawowym obowiązkiem obywateli. Do wartości cieszących się szczególnie dużym szacunkiem przez nacjonalistów należą m.in. tradycja, język, religia, historia i kultura. O tym, że dany naród funkcjonuje, decyduje fakt, iż jego społeczność ma silne poczucie świadomości narodowej, odwołuje się do wspólnej tradycji, pochodzenia i dziejów.

Narodowy radykalizm jest nurtem silnie występującym przeciw komunizmowi i kapitalizmowi. Przeciwstawiał się zasadzie internacjonalizmu, jak i systemowi kapitalistycznemu, gdyż ich forma organizacji zakładała rozbicie jedności narodowej, zaś dla narodowych radykałów najważniejszym elementem było silne poczucie więzi, wspólnoty. Kolejnym systemem politycznym, z założeniami którego polemizowano,...

Podobne wypracowania