Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Patriotyzm - co to jest patriotyzm? Definicja, znaczenie, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Historia narodu, z którym dany człowiek jest emocjonalnie związany, kultura, język, którym się posługuje od urodzenia czy krajobraz, który podziwia – to wartości bardzo bliskie każdemu człowiekowi. Są one silnie powiązane z pojęciem patriotyzmu. Dosłownie patriotyzm (z łac. „patria”, czyli ojczyzna) rozumiany jest jako umiłowanie, szacunek, przywiązanie do własnej ojczyzny i wszystkiego, co się z nią wiąże. Jako poczucie silnej więzi emocjonalnej z tradycją i kulturą danego narodu, ale także gotowość do bezinteresownej służby dla ich dobra.

W głównej mierze patriotyzm jest realizowany poprzez pielęgnowanie tradycji, kultury czy języka, kultywowanie pamięci o bohaterach narodowych, historii (niezwykle istotna jest umiejętność dostrzegania nie tylko chwalebnych kart z historii, ale także krytycznie odniesienie się do tego, co okazało się złe i wyciąganie wniosków). Współcześnie postawa patriotyczna wiąże się z wypełnianiem podstawowych konstytucyjnych obowiązków, takich jak: przestrzeganie ustanowionego prawa, dbanie o środowisko naturalne, płacenie podatków czy świadome uczestnictwo w wyborach parlamentarnych, godne reprezentowanie interesów kraju. Charakterystyczną cechą patriotyzmu jest także...

Podobne wypracowania