Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Absencja - absencja wyborcza - definicja, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Absencja wyborcza to wskaźnik odnoszący się do wymiaru osób nie przystępujących do wyborów. 

Wysokość absencji wyborczej świadczy o dojrzałości politycznej danego społeczeństwa, a także poziomie ich świadomości politologicznej. 

Powodów absencji jest sporo. Wśród nich można wymienić przede wszystkim zniechęcenie obywateli wobec polityki. Zmniejsza się zaufanie do polityków. Spowodowane jest to między innymi pojawiającymi się coraz częściej aferami politycznymi oraz gospodarczymi, a także nieumiejętnością  poradzenia sobie kolejnych rządzących z aktualnymi problemami kraju. Wielu z wyborców nie może odnaleźć wśród kandydujących partii z którą mógłby się utożsamić ani autorytetu godnego poparcia. Coraz częściej motywacją do głosowania jest chęć wyboru tzw. „mniejszego zła” czyli rządzących odbieranych mniej negatywnie. Prowadzi to do głosowania nie „na kogoś” ale „wbrew komuś”.

Powody absencji wyborczej mogą być jednak bardziej prozaiczne. Przyjmuje się, że ludzie z mniejszym wykształceniem, o niższej stopie życiowej, mieszkający na wsiach mają mniejszą świadomość polityczną, co oznacza ze nie interesują się tak tym kto aktualnie jest u władzy....

TAGI: wybory

Podobne wypracowania