Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Patriotyzm w dzisiejszych czasach - jak być patriotą we współczesnym świecie?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Patriotyzm młodym ludziom kojarzy się przede wszystkim z poświęceniem i bohaterską postawą ich dziadków podczas II wojny światowej, bądź rodziców w trudnych czasach komunistycznych. Oni, by móc żyć w wolnej Polsce, niejednokrotnie tracili życie lub zdrowie, byli gotowi poświęcić wszystko, co mieli najcenniejszego w imię Polski.

Dziś inaczej patrzy się na takie pojęcia jak naród, honor, ojczyzna czy patriotyzm. Żyjemy w demokratycznym państwie, któremu nie zagraża niebezpieczeństwo rozbioru czy napadu zbrojnego, możemy spokojnie iść do szkoły, pracy, rozwijać swoje zainteresowania. Świat w XXI wieku chce przede wszystkim bawić się, beztrosko spędzać wolne chwile, ewentualnie realizować własne plany zawodowe i marzenia. Zmieniło się poczucie przynależności narodowej, m.in. za sprawą szeroko rozpropagowanego kosmopolityzmu, globalizacji, przejmowania wzorców kultury zachodniej – każdy może czuć się Europejczykiem czy obywatelem świata. Jednak czy słowo „patriotyzm” zachowało jeszcze swój dawny sens –  jako umiłowanie ojczyzny – i czy w ogóle dla młodego pokolenia jest czymś więcej niż wysłużonym sloganem? Dla części osób pojęcie narodu jest pustosłowiem, wyrazem naiwnej tradycji...

Podobne wypracowania