Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Język i naród - język narodowy. Omówienie zależności między pojęciami języka i narodu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zachodzi bezsprzeczna relacja między narodem i jego językiem, bowiem język jest elementem konstytuującym naród, to jeden z jego podstawowych wyróżników. W klasycznej definicji narodu znajdziemy stwierdzenie, iż jest to pewna grupa osób, które łączy wspólna historia, kultura, religia, język albo pochodzenie etniczne, i która posiada świadomość narodową.

Jednak czy można powiedzieć, iż naród nie będzie istniał bez własnego języka? Okazuje się, że nie. Wiele narodów świata nie posiada swojego, niepowtarzalnego i wytworzonego przez własnych obywateli w procesie dziejowym języka – tak jest w przypadku Stanów Zjednoczonych (obywatele tego kraju posługują się językiem angielskim) czy państw Ameryki Południowej, które za oficjalny język przyjęły głównie hiszpański lub portugalski. Warto wspomnieć także o narodzie żydowskim, który żyjąc w diasporze, posługuje się wszystkimi językami świata, w zależności od tego, w jakim kraju mieszka ludność żydowska. Spójrzmy na inny przykład – maleńkie państwo Luksemburg posiada aż trzy języki urzędowe. Jednak osoby mieszkające tam podkreślają, iż tylko język luksemburski jest uważany za ojczysty, wyrażający narodowość Luksemburczyków.

Część...

Podobne wypracowania