Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

System polityczny - islamski system polityczny - cechy, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Politologia wyznacza obecnie pięć głównych typów systemów politycznych świata. Wśród nich  figuruje system islamski.

Islamski system polityczny występuje na terenach Afryki oraz krajów Bliskiego Wschodu. Oparty jest głównie na religii islamskiej, co powoduje jego spore niezrozumienie u osób innych wyznań. 

Decyzje państwowe podejmowane są w zgodzie z zasadami islamu i założeniami jego świętej księgi, czyli Koranu bazującego na nauce Mahometa. Religia odpowiada wiec za kształt nie tylko relacji międzyludzkich, ale i prawo, oraz stosunki polityczne jak i ekonomiczne. System taki nazywa się teokratycznym. Uznaje się, że tylko bóg ma prawo wprowadzać nakazy oraz zakazy. Jego przykazania mają więc moc prawa. Równocześnie nikt nie może stawiać się ponad bogiem i wprowadzać zmian w jego zaleceniach. Człowiek jest jedynie przedstawicielem boga na ziemi i jest zobowiązany do wykonywania jego poleceń. Równocześnie przedstawiciele władzy odpowiadają za swoje decyzje tylko przed bogiem. 

Islamski system polityczny zapewnia równość wszystkich obywateli wobec prawa. Zasadniczo nie istnieje dyskryminacja ze względu na język, kolor skóry czy pochodzenie. Jedynym kryterium...

Podobne wypracowania