Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kultura narodowa - Naród a kultura. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bardzo trudno jest określić, czym właściwie jest kultura. Dla reprezentantów różnych nauk będzie ona miała zupełnie inny sens. Jednak w najprostszym znaczeniu tego słowa można przyjąć, iż jest to całość dorobku materialnego i niematerialnego człowieka, wszelkie wytwory jego pracy. W pojęciu kultury mieszczą się nie tylko dokonania typu architektura, dzieła literackie, wynalazki, technika czy malarstwo, ale także inne wytwory kultury duchowej, takie jak wierzenia, filozofia, ideologie, normy społeczne i polityczne, system wartości czy wzory zachowania. Tak więc kultura obejmuje wszystkie dziedziny ludzkiej świadomości i działalności.

Jednym z podtypów kultury jest kultura narodowa, czyli ogół dorobku określonego narodu, jego dziedzictwo. W tym przypadku jest to bardzo ważna (jeśli nie najważniejsza) część świadomości narodowej. Wszystkie wspólnoty narodowe różnią się od siebie głównie kulturą, dlatego jest ona elementem identyfikującym poszczególne nacje. Część naukowców (np. Antonina Kłoskowska) uważa, iż naród to wspólnota połączona właśnie wspólną kulturą – w takim rozumieniu dorobek kulturowy to czynnik narodotwórczy, niezbędny by spoić daną zbiorowość.

Warto zastanowić...

Podobne wypracowania