Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Naród a grupa etniczna - porównanie (podobieństwa i różnice)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Naród tworzy określona zbiorowość posiadająca poczucie tożsamości, łączności z pewną kulturą, tradycją, językiem czy terytorium. Świadomość narodowa, czyli poczucie przynależności, solidarności, jedności z którąś z nacji jest zasadniczym wymogiem zaistnienia narodu. Od innych narodowości mogą odróżniać go wyznawana religia, obyczaje, genealogia, dorobek kulturowy czy historia. Wymienione elementy tworzą dla przedstawicieli danego narodu wartości najwyższe, dlatego są przedmiotem szczególnej troski i kultu ze strony społeczności. A jak jest w przypadku grupy etnicznej? Dokładnie tak samo.

Można powiedzieć, że niemal wszystkie elementy definicji narodu odnoszą się również do grupy etnicznej. Jednak nie są to pojęcia tożsame, wyraźnie oddziela się od siebie te dwa rodzaje wspólnot. Czasem wytyczenie granicy między nimi nastręcza wiele problemów. Dzieje się tak, ponieważ często przyjmuje się, iż grupa etniczna jest wczesnym stadium narodu i po przejściu odpowiednich etapów (jednym z nich jest bycie tzw. protonarodem) przekształca się w określoną nację. Jeśli grupa etniczna, początkowo posiadająca jedynie świadomość etniczną, z czasem wykształci u siebie jakieś zalążki świadomości narodowej, wtedy uruchamia się proces przeradzania...

Podobne wypracowania